Śpiewamy nieprzerwanie

od 30 lat

Dołącz do nas

Działamy przy Szkole Podstawowej nr 16


im. Fryderyka Chopina w Lublinie

Historia chóru

Niekwestionowany poziom i kultura muzyczna, wrażliwość, piękno brzmienia, delikatność dźwięku, skromność  i ogromna pokora a jednocześnie, wiele głosów brzmi jak jeden, uczucie że wszystkie serca biją jednym rytmem, tak w kilku słowach można podsumować wrażenia kiedy słucha się jednego z najlepszych chórów nie tylko na Lubelszczyźnie, ale także w Polsce. Chóru w którym cierpliwość i wytrwałość współpracy chórzystek, chórzystów i dyrygentów słychać w każdej wyśpiewanej nucie.

Chór to miejsce dla osób wytrwałych i pracowitych, wiele powtarzanych prób, szlifowania repertuaru, nauka wrażliwości na dźwięki, to praca nad intonacją, bez względu na rodzaj interwałów w wielogłosie, oswojenie nawet najtrudniejszej harmonii, prawidłowej emisji głosu, dbania o dykcję i oddech, sposobu interpretacji i wyrażenia emocji czy uzyskaniu wyraźnej barwy w sekcjach głosowych, a jednak pasją do muzyki, ten Chór potrafi zarazić już pięciolatki. Skład zespołu tworzy ponad setka dziewcząt i chłopców wrażliwych adeptów i absolwentów sztuki chóralnej, pracujących na stałe w pięciu grupach wiekowych. Grupa Początkująca swoją żywiołowością i radością muzykowania wkracza w świat śpiewu chóralnego. Grupa Najmłodsza to dziecięca, niespożyta energia zamknięta w kształtujących się głosach. W głosach Grupy Młodszej słychać pasję, radość i współbrzmienie. Grupa najstarsza to pełny profesjonalizm i harmonia. Grupę Absolwentek tworzą  osoby które po jednej próbie potrafią zabrać słuchaczy na meandry śpiewu chóralnego. A nad wszystkim czuwa czwórka niezwykłych i wspaniałych osobowości, niesamowitych ludzi z prawdziwą pasją i zaangażowaniem, znakomitych fachowców, co słychać w interpretacjach chóru, nieustannie szukających nowych doświadczeń i inspiracji w sztuce dyrygowania – Zdzisław Ohar, Karolina Filipczak-Sulima, Joanna Knap i Magdalena Wolska.

 Zespół powstał w październiku 1992r. Od początku swojego istnienia związany jest ze Szkołą Podstawową nr 16 w Lublinie, przy ulicy Poturzyńskiej 2, gdzie 5 maja 1993 roku w czasie uroczystości nadania Szkole  imienia Fryderyka Chopina odbył się pierwszy koncert.  Już w drugim roku pracy na XIV Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’cappella Dzieci i Młodzieży Szkolnej grupa zdobywa swoją pierwszą nagrodę - Brązowy Kamerton. W roku 1995 zespół przyjął nazwę Chór La Musica. Po pierwszym sukcesie przyszły kolejne, każdego roku pula nagród w kolekcji Chóru stale się powiększa, niejednokrotnie o najwyższe trofea wielu znaczących  konkursów, a w historię zespołu wpisało się już ponad sto festiwali i konkursów.

Każdy kolejny rok działalności, a jest już ich trzydzieści, to doskonalenie i podnoszenie poziomu artystycznego oraz żywa działalność koncertowa. Repertuar Chóru tworzą utwory kompozytorów polskich i zagranicznych od XV do XXI wieku, a także kolędy, pastorałki oraz standardy muzyki popularnej, od pięknych tekstów łacińskich poprzez utwory ludowe, kompozycje w nowych aranżacjach jak również utwory skomponowane specjalnie dla Chóru.

W czasie działalności Chór koncertował między innymi w Bułgarii, we Francji, na Litwie, w Macedonii, w Niemczech, na Słowacji, na Ukrainie, na Węgrzech i we Włoszech. Uczestniczył w czterech międzynarodowych projektach  Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo - 3 kultury 3 chóry nawiązując stałą współpracę z chórami Schola Cantorum z Lipska – Niemcy i chórem Septemthillis - Lipany – Słowacja, oraz  międzynarodowym projekcie - 4 chóry - 4 kultury wspólnie z chórami Vox Juventutis z Debreczyna – Wegry, Septemthillis - Lipany -  Słowacja oraz chórem prof. Georgi Dymitrow z Jampola – Bułgaria.

W kronikę życia chóralnego wpisały się również dwa cykliczne, autorskie projekty zespołu. Z małą przerwą, od dwudziestu sześciu lat, w Szkole Podstawowej nr 16, w każdą druga sobotę stycznia odbywa się Opłatkowy Koncert Kolęd z gościnnym udziałem chórów i zespołów, polskich i zagranicznych. Wakacyjny obóz szkoleniowo-wypoczynkowy chórzystów to wspólny letni wypoczynek połączony z pracą nad dopracowaniem i rozszerzeniem repertuaru, a od dekady tą pracę, w ostatni obozowy wieczór Zespół melodyjnie podsumowuje Letnim Koncertem Mozaikowym, który wpisał się na stałe w kalendarz chóralnych wydarzeń.

W roku 2014 Chór uzyskał nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w kategorii Nagroda Artystyczna Miasta Lublin przyznawaną na podstawie oceny osiągnięć o istotnym znaczeniu, za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej powstałe w okresie danego roku kalendarzowego, w szczególności w takich dziedzinach sztuki jak m. in. muzyka, którego działalność w dziedzinie twórczości artystycznej w znaczący sposób wiąże się z Lublinem lub sprawia, że Lublin jest rozpoznawalny w kraju lub za granicą. Nominacja, była dla Zespołu ogromnym wyróżnieniem, zwłaszcza, że zawsze z ogromną przyjemnością Chór pełni rolę śpiewającego ambasadora swojego miejsca na Ziemi - Lublina i Lubelszczyzny.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.