Śpiewamy nieprzerwanie

od 29 lat

Dołącz do nas

Działamy przy Szkole Podstawowej nr 16


im. Fryderyka Chopina w Lublinie

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika

Historia Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek zaczęła się w 1995 r. Obecnie, to jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, któremu patronuje ks. Kazimierz Szwarlik, wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Organizatorzy pomimo pandemii nie zrezygnowali z przeprowadzenia 27 edycji wydarzenia, chociaż w zmienionej formie - online.
Do eliminacji zgłosiło się 1200 wykonawców, z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu, Włoch i Polski w tym dwie grupy Chóru. Niestety, w pierwszym etapie eliminacji Chór nie znalazł się na liście zakwalifikowanych do finału Konkursu. Czasem jednak bieg zdarzeń przynosi niespodziewany zwrot akcji …
Ze wszystkich 37 ośrodków eliminacyjnych komisje mogły poza laureatami nominowanymi do finału zgłosić też wyróżnionych wykonawców w przesłuchaniach, którzy jednocześnie otrzymali ponowną szansę udziału w finale Festiwalu! Wśród 59 kandydatów nominowanych do dogrywki znalazła się grupa starsza Chóru. W ostatnich trzech dniach roku jury pod przewodnictwem dr Anny Noworzyn-Sławińskiej z Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie spośród zgłoszonych kandydatów wyłoniło 21 dodatkowych finalistów, wśród których znalazła się grupa starsza Chóru.

W czasie trzydniowych przesłuchań finałowych wybrzmiało 321 kolęd i pastorałek, udział wzięło 140 wykonawców w 6 kategoriach 63 solistki, 27 solistów, 20 zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, 12 chórów, 9 duetów, 6 zespołów regionalnych, 2 schole i 1 trio. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie dr hab. Teresa Krasowska, prof. AM z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Ewa Biegas, prof. AM Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod przewodnictwem prof. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi przyznając w finale konkursu 27 wyróżnień i 31 nagród. W kategorii chórów zostały przyznane dwa pierwsze miejsca, laureatami została grupa starsza Chóru oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Grupa starsza otrzymała również nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Sosnowca Pana Arkadiusza Chęcińskiego.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.