Śpiewamy nieprzerwanie

od 31 lat

Dołącz do nas

Działamy przy Szkole Podstawowej nr 16


im. Fryderyka Chopina w Lublinie

Chór Młodzieżowy Miasta Lublin - Festiwal Wokalny ADVENTUS 2023

Ekumeniczny Festiwal Wokalny – Adventus to festiwal na mapie Polski, który ma za zadanie promować wokalne tradycje muzyczne, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej. Festiwal ma charakter ekumeniczny, który odnosi się do wielokulturowego i wieloreligijnego dziedzictwa Lublina. Składa się z czterech koncertów głównych, wykonywanych w lubelskich kościołach którym towarzyszą warsztaty wokalne, animacje szopki bożonarodzeniowej, opowieści o lubelskich zabytkach sakralnych, okolicznościowe wykłady i spotkania z artystami.

Razem z inicjatywą festiwalu powołany został Chór Młodzieżowy Miasta Lublin, który pod kierownictwem Karoliny Filipczak – Sulimy w oparciu o współpracę Chóru La Musica na bazie potencjału osobowego zespołu zaprezentował w Archikatedrze Lubelskiej koncert rozpoczynający drugą edycję” Adventusa” . W programie koncertu znalazło się osiem pieśni adwentowych i trzy prapremierowe utwory Aleksandra Kościowa inspirowane tradycjami ludowymi i liturgicznymi okresu adwentu: Betlejem Efrata, Puer Natus, O, Gospodzie.

Aleksander Kościów (ur. 1974) – polski kompozytor, altowiolista, pedagog i pisarz. W latach 1993-98 studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie altówki i w klasie kompozycji którą ukończył z wyróżnieniem oraz etnologię i filologię klasyczną. Od roku 1998 jest pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, od 2016 pełni na tej uczelni stanowisko prorektora. Wykładał również w San Diego (Stany Zjednoczone), Weikersheim i Monachium (Niemcy) oraz w Taegu (Korea Południowa jako visiting professor).
Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich oraz stypendystą Fundacji Fulbrighta (2005). Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach i koncertach muzyki współczesnej w Polsce, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu oraz podczas Warszawskich Spotkań Muzycznych, a także za granicą (Francja, Japonia, Korea Południowa, Litwa, Niemcy, Rosja, Turcja, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Włochy). Pisze muzykę kameralną, chóralną, symfoniczną, solową. Kompozytor współpracował z Joe Alterem, amerykańskim choreografem baletu współczesnego, a także z wieloma zespołami kameralnymi i wokalnymi, m.in. z Kronos Quartet, Royal String Quartet, NeoQuartet, Kwartetem Camerata, kameralną orkiestrą London Sinfonietta, Zespołem Wokalnym Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, Hebrides Ensemble, sekstetem wokalnym ProModern oraz z zespołami Kwartludium i Cellonet. Ponadto jest stypendystą Fundacji Fulbrighta (2005), członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Laboratorium Muzyki Współczesnej, Akademii Fonograficznej oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest również autorem tekstów o muzyce (publikowanych na łamach takich periodyków jak Strony, Perspektywy, Scontri i in.) oraz powieściopisarzem.

żródło: https://culture.pl/pl/tworca/aleksander-kosciow  

__

Organizator: Archidiecezja Lubelska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partnerzy: Anthill, Miasto Lublin, Dominikanie Lublin, Archikatedra Lubelska - pw św Jana Chrzciciela i św Jana Ewangelisty, Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie, Parafia Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, Chór La Musica
Patronat medialny: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski, RADIO PLUS, Niedziela Lubelska, Gość Niedzielny Lubelski, Lubelski.pl
Projekt objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Miasto Lublin
Projekt objęty Patronat Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Chóralną galerię zdjęć uzupełniają fotografie Organizatorów

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.