Śpiewamy nieprzerwanie

od 31 lat

Dołącz do nas

Działamy przy Szkole Podstawowej nr 16


im. Fryderyka Chopina w Lublinie

58 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach im. Prof. Jana Szyrockiego

IV dzień PRZESŁUCHANIA FESTIWALOWE | 58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach

1 h 33 min 50 sek

58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach

1 h 47 min 52 sek

Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach odbywa się nieprzerwanie od 1966 roku, jest największym i najstarszym świętem chóralistyki na Pomorzu Zachodnim. Jest wpisany do kalendarza stałych imprez międzynarodowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, znajduje się w rejestrze Światowej Unii Muzyki Chóralnej w Nowym Jorku, jest również członkiem International Choral Network – Międzynarodowego Stowarzyszenia Konkursów i Festiwali w Europie. Organizatorami festiwalu są: Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Szczecinie, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach i Stowarzyszenie Przyjaciół Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Składa się z dwóch niezależnie ocenianych konkursów: konkursu Musica Sacra i Konkursu Festiwalowego. W 58 edycji wydarzenia wzięło udział blisko 500 śpiewaków, ponad 20 chórów i 30 dyrygentów, wśród których znalazła się pod dyrekcją Karoliny Filipczak – Sulimy grupa starsza Chóru.

W konkursie Musica Sacra udział wzięło dwanaście chórów i zespołów wokalnych ocenianych przez prof. dr hab. Monikę Mielko – Remiszewską z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Krystynę Stańczak – Pałygę z Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr pod przewodnictwem prof. dr hab. Izabeli Zieleckiej – Panek z Uniwersytetu Śląskiego. Występ konkursowy Chóru otrzymał Nagrodę Główną konkursu Musica Sacra: Bursztynową Aureolę św. Piotra Apostoła oraz Złoty Dyplom.

Natomiast wśród siedemnastu uczestników przesłuchań Konkursu Festiwalowego ocenianych pod przewodnictwem prof. dr hab. Benedykta Błońskiego z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie przez prof. Milana Kolena z Uniwersity of Performing Arts (Bratysława, Słowacja), prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, prof. dr hab. Marka Rocławskiego z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz prof. Pasquale Veleno z Conservatorio di Fermo (Włochy) z zapisami sekretarza jury - Haliny Rostek Chór otrzymał Złoty Dyplom oraz przekazaną po raz pierwszy nagrodę specjalną - Statuetkę im. prof. Jana Szyrockiego zaprojektowaną przez córkę profesora za najlepsze wykonanie utworu muzyki współczesnej polskiego kompozytora współczesnego - Marek Raczyński „Benedic, anima mea, Domino”-cz.II: „Homo: Sicut fenum dies eius” - łącznie z Nagrodą specjalną Burmistrza Miasta Międzyzdrojów.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.