Śpiewamy nieprzerwanie

od 31 lat

Dołącz do nas

Działamy przy Szkole Podstawowej nr 16


im. Fryderyka Chopina w Lublinie

53 International Choral Contest of Tolosa

Międzynarodowy Konkurs Chóralny w hiszpańskiej Tolosie jest najstarszym i jednym z najważniejszych wydarzeń chóralnych na świecie, odbywa się nieprzerwanie od 1969 roku, zawsze w okolicach 1 listopada - Wszystkich Świętych. Ma na celu zgromadzenie najlepszych chórów na świecie umożliwiając wymianę stylów, interpretacji, literatury chóralnej, edukacji wokalnej i obyczajów każdego kraju, a także prezentację tradycji muzycznej i kulturowej kraju Basków.

W 53 edycji Tolosako Abesbatza Lehiaketa wzięła udział grupa młodsza Chóru (do lat 16) pod dyrekcją Karoliny Filipczak - Sulimy. Konkursowe zmagania na scenie Leidor Aretoa Tolosa (teatr w Tolosie) oceniało międzynarodowe jury w składzie  Xabier Sarasola - Euskadi, kraj Basków, Cesar Alejandro Carrillo – Wenezuela, Martina Batič – Słowenia,  Mats Nilsson – Szwecja, Jordan Šrámek – USA, Shin-Hwa Park – Korea Południowa i Petra Grassi – Włochy. Występ konkursowy grupy sklasyfikowany został na 4 miejscu wśród chórów dziecięcych.

Z konkursem związane są również koncerty towarzyszące na których Chór mógł zaprezentować swój bogaty dorobek muzyczny a odpowiednio dobrany i ułożony repertuar koncertowy pozwolił na zaprezentowanie szerokich możliwości i umiejętności wokalnych grupy pod dyrekcją Karoliny Filipczak – Sulimy i akompaniamentem Anny Kabulskiej.
Na trasie czterech koncertów towarzyszących konkursowi w wykonaniu Chóru znalazły się kościół San Joan Batailatzailea (kościół Św. Jana Chrzciciela) w Zarautz  położonym w baskijskiej prowincji Gipuzkoa nad samym brzegiem  Morza Kantabryjskiego z niesamowitą "Królową Plaż", zbudowana z kamienia ciosanego Colegiata de Santa María (Kolegiata Santa Maria) w Borja w prowincji Saragossa, Iglesia de Santa Catalina (Kościół św. Katarzyny) w Cirauqui w prowincji Nawarra i Church of San Juan Evangelista (Kościół św. Jana Ewangelisty) w Huarte, w prowincji Nawarra na którym gościem specjalnym była pochodząca z Lubelszczyzny Pani Anna Radomska Doradca ds. Kultury Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Navarra, Kraju Basków i La Rioja jednocześnie skrzypaczka Quatuor Europa. Koncerty towaryszace wpisywały się również w miejscowe wydarzenia cykliczne -  2022 " Nazioarteko ahotsak"  Zarautzen ( 2022 „Głosy międzynarodowe” w Zarautz  - https://www.facebook.com/ZarautzAbesbatza/),  XLI edycja Jornadas Internacionales Aragonesas de Canto Coral (Międzynarodowe Dni Śpiewu Chóralnego w Aragonie - https://www.facebook.com/profile.php?id=100064382751425), XXVII Ciclo Coral Internacional de Navarra 2022 (Międzynarodowy cykl Chórowy Navarra 2022 - https://corosdenavarra.com/ ).
W czasie pobytu udało się również zwiedzić Hondarribię z widokami na przygraniczną Francję, San Sebastian, Pampelunę i Tolosę.

Wyprawa do hiszpańskiego Kraju Basków to ponad 5000 kilometrów lotu, około 1500 km autokarami, 280 minut koncertów nie licząc tych spontanicznych i autokarowych, niezliczona liczba uśmiechów, pochwał, gratulacji, owacji i cała masa pozytywnej energii hiszpańskiej publiczności. Zaszczyt i wielka radość ze spotkania na jednej scenie z zespołami o światowej renomie, cudowne chwile, piękne wspomnienia oraz nowe doświadczenia pozostaną z Chórem na długo.

Wyjazd Chóru do Hiszpanii i udział w 53 Tolosako Abesbatza Lehiaketa zrealizowany został dzięki wsparciu finasowemu Miasta Lublin ( https://lublin.eu/lublin/ , https://www.facebook.com/MiastoLublin) i Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 (https://lublin.eu/lublin/esm2023/ , https://www.facebook.com/LublinisYOUth ).

https://www.cittolosa.com/en/choral-contest/

https://www.28kanala.eus/saioak-28-kanala/23-saio-bereziak/11707-53-tolosako-abesbatza-lehiaketa-haurrak

ACH ŚPIJ KOCHANIE

2 min 51 sek

LORIAK UDAN

3 min 4 sek

CANZONETTA

2 min 25 sek

GLORIA DEO

1 min 56 sek

KOLOREZKO KAIOLA

3 min 15 sek
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.