Śpiewamy nieprzerwanie

od 29 lat

Dołącz do nas

Działamy przy Szkole Podstawowej nr 16


im. Fryderyka Chopina w Lublinie

52 Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat

Legnica Cantat to jeden z najstarszych i najbardziej liczących się w kraju turniejów chóralnych którego główną nagrodę stanowi przechodnia Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy. Zainicjowany został przez nieżyjącego już legnickiego dyrygenta i animatora ruchu muzycznego, Henryka Karlińskiego. Ponad półwieczna tradycja konkursu udowodniła jednak, że turniej jest tak samo ważny, jak i nieprzewidywalny!
Na podstawie przesłanych zgłoszeń Rada Artystyczna Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat w gronie której znaleźli się: prof. Stanisław Krawczyński, prof. Dariusz Dyczewski oraz Piotr Szulc wyłoniła uczestników 52 edycji turnieju odbywającej się w roku 100 urodzin twórcy muzycznego turnieju. Na liście 9 nominowanych do prestiżowego konkursu znalazła się po raz trzeci w historii grupa starsza tym razem pod dyrekcją Karoliny Filipczak - Sulimy.
W konkursie po dodatkowych kwalifikacjach wzięło udział 12 chórów i zespołów wokalnych. Jury w składzie prof. Stanisław Krawczyński – przewodniczący, prof. Benedykt Błoński, prof. Dariusz Dyczewski, prof. Marek Rocławski, prof. Elżbieta Wtorkowska i Izabela Polakowska-Rybska na podstawie przesłuchań konkursowych w Sali Rycerskiej Legnickiego Centrum Kultury przyznało grupie starszej Złoty dyplom, II miejsce w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych oraz nagrodę specjalną. Niezwykle wysoki poziom prezentacji dostarczał publiczności ogromu wzruszeń. Przewodniczący jury prof. Stanisław Krawczyński podsumował tegoroczną edycję mówiąc, że były to prawdziwe kreacje artystyczne i występy, które na bardzo długo zostaną w pamięci zarówno publiczności, jak i jurorów - „Poziom tegorocznego konkursu był naprawdę wysoki. To niezwykle optymistyczne. Każdy zespół zaśpiewał na satysfakcjonującym poziomie, a werdykt nie był stuprocentowo jednoznaczny.”
Oddechem od zmagań turniejowych były „fantastyczne” odbywające się w ramach wydarzenia, warsztaty "Body Percussion" z artystą i muzykiem Richardem Filz w technice body percussion w której instrumentem jest całe ciało łącząc jednoczesne śpiewanie i rytmizację.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.