Dojrzały młody chór
„...Na występ jubileuszowy zespół La Musica przygotował program pokazujący, że jest to chór wszechstronnie uzdolniony. Były zatem fragmenty „Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego, wykonane wspólnie z zespołem smyczkowym złożonym z członków orkiestry FL oraz solistkami: związaną z Cantores Minores Wratislavienses Agnieszką Niezgodą (sopran) i Magdaleną Garbacz (mezzosopran; Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu) oraz Gabrielą Klauzą (organy), były utwory a cappella - od XIV wieku począwszy po współczesność; był wreszcie występ najmłodszego zespołu, prowadzonego przez dyrygenta La Musica, skupiającego dzieci od pięciu do dziesięciu lat. Maluchy śpiewają dopiero od ośmiu miesięcy, a już dobrze radzą sobie w dwugłosie i wszystko wskazuje na to, że oto mamy w Lublinie kolejnych ważnych adeptów sztuki chóralnej. Świetnym pomysłem było zaproszeniem Piotra Chilimoniuka, aby towarzyszył przy fortepianie najmłodszym (pianista akompaniował także innym wykonaniom) - bo swoją żywiołowością i radością muzykowania znakomicie wpisał się w święto jubileuszu.

Założycielem i dyrygentem La Musica jest od 15 lat Zdzisław Ohar. (...) Jest znakomitym fachowcem, co słychać w interpretacjach chóru. Tym, co wyróżnia zespół, jest przede wszystkim intonacja. Dzieci śpiewają czysto bez względu na rodzaj interwałów w wielogłosie, trudną harmonię czy jakiekolwiek inne przeszkody. Zwraca uwagę doskonale wyrównana barwa. Marzenie wszystkich dyrygentów o tym, żeby zespół „brzmiał", w przypadku Zdzisława Ohara jest rzeczą oczywistą i naturalną. Dziewczęta w jego chórze śpiewają wyrównaną barwą i śmiało można wysnuć wniosek, że nauczono je prawidłowej emisji głosu, dbania o dykcję i oddech. Świadczy o tym także wolumen, jakim się posługują. Zdzisław Ohar pilnuje, by dźwięk kształtowany był zgodnie z naturalnymi predyspozycjami młodych śpiewaków; nie ma mowy o rozwiązaniach siłowych, tak często spotykanych szczególnie w zespołach dziecięcych, gdzie bardzo często obowiązuje zasada „im głośniej, tym lepiej". (...) Warto dodać, że oprócz znakomitego warsztatu La Musica ma jeszcze co najmniej jeden atut: świetnie prezentuje się na estradzie.

Sobotni koncert w filharmonii został przyjęty entuzjastycznie. Po „Hymnie III Tysiąclecia" wykonanym na finał przez jubilata i zaproszone chóry - Kantylena, Fermata i Towarzystwa Muzycznego - oklaski nie milkły bardzo długo."

Gazeta Wyborcza, 2 czerwca 2008r. Dorota Gonet - Radio Lublin

 
Strona szkolnego chóru La Musica napędza silnik Joomla!
Serwis stworzył i przystosował Piotr Smalira
Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie
© Wszelkie prawa zastrzeżone.